Lokman Hekim AVM > Blog > Şifalı Bitkiler > Kekreyemiş Nedir? Kekreyemiş Meyvesi Nerede Yetişir? Ne İçin Tüketilir? Özellikleri ve Etkileri

Kekreyemiş Nedir? Kekreyemiş Meyvesi Nerede Yetişir? Ne İçin Tüketilir? Özellikleri ve Etkileri

Son günlerde tv ve haberlere sıklıkla konu olan harika bir meyve türünden bahsedeceğiz sizlere. Belki daha önce hiç duymadığınız bu meyvenin adı kekreyemiş. Kekreyemiş nedir nasıl tüketilir özellikleri ve etkileri nelerdir biraz daha detayına inelim.

kekreyemis-nedir

Fundagiller ailesinden kuzey yarım kürenin kuzeyinde, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da doğada kendiliğinden yetişen bir yaban mersini çeşidi kekreyemiş. Aslında dilimize eski deyişlerden yerleşmiş ‘kekremsi bir tat’ lafı betimleme olarak tam da bu meyveden yola çıkmış bir deyim. Ekşi ile tatlı arasında sulu bir lezzete sahip olan kekreyemiş meyvesi ne işe yarar yazımızda birlikte inceleyelim. Kekreyemişi günümüzde bu kadar önemli hale getiren bilimsel bir çalışmayı aktaracağız sizlere. İsveç Lund Üniversitesi’nde yapılan bilimsel bir çalışmada kekreyemişin sıfır yağlı bir diyet ile benzer etkiye sahip olduğu ortaya konuldu. Beslenme ve diyet uzmanları ise “diyet yapan kişilerin tüketmesinin oldukça faydalı olabileceğini” vurguladı.

Araştırma elbette sadece bununla sınırlı değil. O kadar güzel şaşırtıcı özellikler ortaya çıktı ki hayret etmemek elde değil en önemlileri ise; karaciğerde yağlanmanın azalması, karaciğer büyümesinin gerilemesi ile yağ dokularında azalma ve yağ kitlelerinin yok olması gibi önemli sonuçlar elde edildi. Bu sonuçlara bağlı olarak kekreyemiş meyvesi yağlanma oranını azaltıp yağ kitlesini giderdiği gibi aynı zamanda kas yapısını da güçlendiriyor ve artırıyor.

kekreyemis-nerede-yetisir

Kekreyemiş yapısında yüksek miktarda flavanoid isimli bir madde de bulunmakta. Bu demek oluyor ki kekreyemiş aynı zamanda antioksidan özelliğine de sahip. Flavanoid adlı madde vücutta kan dolaşımını artırarak oksijenin sağlıklı üretilmesine ve bunun sonucunda da yağ dokusunun azalmasına imkan sağlıyor. İçeriğindeki diğer bir madde olan polifenol ise insan sağlığını yüksek derecede olumlu etkileyen bir bileşen. Hem toksinlerin ağır metallerin vücuttan atılmasında hem de bağışıklıkta oldukça etkili polifenol kekreyemişte çokca mevcut.

kekreyemis-yag-yakar-mi

Kekreyemişin yağ yakıcı ve antioksidan özelliklerini artık biliyoruz sırada ise şeker rahatsızlığı olanlar geliyor. Kekreyemiş insülün direncini dengeleyerek şeker rahatsızlığına yakalanma oranını en aşağıya çekmesi genetik öyküsü bulunanlara umut ışığı oluyor.

Kekreyemiş bu özellikleri ile ülkemizde de çokça tüketileceğe benziyor. Fakat unutulmamalı ki tüketirken dozunu mutlaka dengelemeli ve bu konuda bir uzmana danışmalıyız.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız

kekreyemiş fiyatları, kekreyemiş tozu, kekreyemiş nereden alınır, kekreyemiş satın al, kekreyemiş fiyatı, kekreyemiş nerede bulunur, kekreyemiş fidanı, kekreyemiş nerede satılır, kekreyemiş nerede yetişir, kekreyemiş meyvesi, kekreyemiş meyvesi tozu, ayı üzümü

Yorum Yaz

Yorumunuz Bize Ulaştı.Teşekkür Ederiz.Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.
Yorumunuz Gönderilemedi tekrar deneyiniz.