Lokman Hekim AVM > Blog > Cilt Bakımı ve Güzellik > Saç Neden Beyazlar?

Saç Neden Beyazlar?

Saç beyazlamasının başlıca nedenleri yaşlılık, aşırı üzüntü, hipofiz bezi bozuklukları ve Stresten genetik faktörlere ve duygusal sorunlara kadar bir çok nedenden dolayı saçlar beyazlar. Peki nedir bunlar da saçı beyazlatır.

Yaşlılık Saç Beyazlaması

Yaşlılık

Saçların beyazlaması, yaşlanma ile birlikte açığa çıkan doğal bir olaydır. Saçların renginden sorumlu olan olan pigment, saç kökündeki hücrelerden gelir. Bu hücreler önemli miktarlarda melanin (koyu pigment) üretilmesi için genetik olarak kodlanır ve üretilir. Zaman içinde melanin üretimi azalır ve melanin miktarındaki azalma sonucunda saçlarda beyazlama meydana gelir. Kahverengi, kızıl ve siyah saçlar melanin bakımından zengin, gri saçlar ise az miktar melanine sahip olup, beyaz saçlar melanin içermemektedir.

Ani Travma, Şok, Aşırı Üzüntü Saç Beyazlaması

Ani Travma, Şok, Aşırı Üzüntü

Fiziksel olarak sağlıklı olmak hali, ruh sağlığı ile yakından ilgilidir. Aniden alınan acı haber, aşırı üzüntü ve kazadan dolayı yaşanan duygusal şok saçta ani beyazlamalara neden olabilmektedir. Hatta fazla üzülmekten dolayı bir gece gibi bir sürede saçların beyazlaması, insanların görebilecek olduğu olaylardandır.

Hipotiroidizm ve Hipofiz Bezi Bozuklukları

Tiroid bezleri, kalp atış hızı, vücut sıcaklığı ve kan basıncını kontrol eden çeşitli hormonlar üreten bezlerdir. Tiroid bezleri aynı zamanda vücudunuzun gıdayı enerjiye dönüştürme hızından da sorumludur, enerji ve büyüme ile ilgili bir çok metabolik işlem Tiroid Bezleri aracılığıyla gerçekleşmektedir. Tiroid Bezlerinin fonksiyonelliği ise Hipofiz Bezlerinin kontrolü ile çalışır. Kişinin Tiroidleri normalden az ve ya çok çalışıyorsa erken saç beyazlaması, halsizlik ve saç dökülmesi gibi sorunlarla karşılaşır. Bu sorunlarla karşılaşmanın nedeni ise saç folikülünde hayati bir role sahip iki hormon, T3 ve T4’ün, saçtaki melanin sentezini aşırı derecede uygulamasıdır.

Genetik Saç Beyazlaması

Genetik

Saç beyazlaması ile karşı karşıya kalma sürecinde genellikle genetikten kaynaklanır. Anneniz, babanız yahut üst kuşaklar anneanne, babanne, dedeler de erken yaşta saç beyazlaması söz konusuysa, maalesef bu durum sizi de etkileyip saçlarınız genç yaşta beyazlayabilir.

Pernisiyöz Anemi

Pernisiyöz Anemi, B12 Vitamini eksikliğinin neden olduğu, B12 Vitamininin kanda yeteri kadar bulunmadığı durumlarda ortaya çıkan kansızlık türlerinden biridir. Vücudun yeterince sağlıklı alyuvar üretemediği bağışıklık sistemi rahatsızlığı olarak bilinir. Pernisiyöz anemi yalnızca az sayıda insanı etkileyen genetik bir problemdir, aynı zamanda belirti olarak çocuklarda, ergenlerde ve ya 20’li yaşlardaki gençlerde erken saç beyazlamasına yol açabilmektedir.

Werner Sendromu (Erken Yaşlanma)

Werner Sendromu (Erken Yaşlanma)

Werner Sendromu kalıtsal bir hastalık olup, erken yaşta saç beyazlamasının sık karşılaşılan nedenlerinden biridir. Werner Sendromundan muzdarip kişiler genellikle ergenliğe erişene kadar normal bir gelişim tablosu çizerler fakat ergenlikle birlikte ses kısıklığı, cildin incelmesi ve ya sertleşmesi, saçların beyazlaması ve anormal miktarda saç dökülmesi gibi sorunları ortaya çıkartır.

Saç Beyazlamasının diğer nedenleri ise;

 • Stres
 • B12 eksikliği
 • Hormonal bozukluklar
 • Sigara içme alışkanlığı
 • Kalsiyum, D Vitamini, C Vitamini, Bakır ve Ferritin eksikliği
 • HIV enfeksiyonu, kistik fibroz, Hodgkin Ienfoma gibi hastalıklar
 • Hava kirliliği
 • Güneşten gelen UV ışınları
 • İlaçların yan etkileri
 • Alkol kullanımı
 • Yetersiz beslenmedir.

Yorum Yaz

Yorumunuz Bize Ulaştı.Teşekkür Ederiz.Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.
Yorumunuz Gönderilemedi tekrar deneyiniz.